All Awardees

Welcome to our gallery of Individual Artist awardees. Learn about the work, passions and stories of more than 600 awardees since the first IAA grants in 2004. Every year, a panel of artists and art experts from outside of Alaska select Project Award and Fellowship recipients in recognition of artistic excellence and to encourage artists and culture bearers to pursue their creative vision. Explore press releases and additional materials from past years here, and past IAA videos here.

Katie Basile

  • Bethel
  • 2019Project Award Visual Arts

Karl Becker

  • Cordova
  • 2019Project Award Visual Arts

Kathleen Bielawski

  • Anchorage
  • 2019Project Award Music/Music Composition

Stephen Qacung Blanchett

  • Bethel
  • 2019Fellowship Folk & Traditional Arts2016Fellowship Music/Music Composition

Quinn Christopherson

  • Anchorage
  • 2019Project Award Music/Music Composition

Indra D. Arriaga Delgado

  • Anchorage
  • 2019Project Award New Genre

Kristin DeSmith

  • Anchorage
  • 2019Project Award Crafts

Aurora J. Ford

  • Anchorage
  • 2019Fellowship Literary Arts/Scriptworks

Michaela Goade

  • Juneau
  • 2019Project Award Visual Arts

Rhonda Green

  • Ketchikan
  • 2019Project Award Crafts

John S. Hagen

  • Haines
  • 2019Project Award Visual Arts2015Project Award Visual Arts

Desiree Hagen

  • Fritz Creek
  • 2019Project Award Crafts2016Project Award Crafts

James Hoagland

  • Juneau
  • 2019Fellowship Performance Arts

Anastasia Shaawat Kah Gei Hobson-George

  • Juneau
  • 2019Project Award Folk & Traditional Arts

John Ingman

  • Sitka
  • 2019Project Award Visual Arts

Peter A. Lind Jr.

  • Wasilla
  • 2019Fellowship Folk & Traditional Arts

Joan Naviyuk Kane

  • Anchorage
  • 2019Fellowship Literary Arts/Scriptworks2016Project Award Literary Arts/Scriptworks2013Fellowship Literary Arts/Scriptworks2007Project Award Literary Arts/Scriptworks

Bob La Montagne

  • Fairbanks
  • 2019Fellowship Crafts2015Project Award Crafts2009Project Award Crafts

Carmen Maldonado

  • Eagle River
  • 2019Project Award Literary Arts/Scriptworks

Neva Mathias

  • Chevak
  • 2019Fellowship Folk & Traditional Arts

Erin McKinstry

  • McCarthy
  • 2019Project Award Media Arts

Marie Meade

  • Anchorage
  • 2019Project Award Folk & Traditional Arts

Rebecca Menzia

  • Big Lake
  • 2019Project Award Music/Music Composition2016Project Award Music/Music Composition

Richard Nelson

  • Sitka
  • 2019Distinguished Artist Literary Arts/Scriptworks

Vivian Faith Prescott Martindale

  • Wrangell
  • 2019Fellowship Literary Arts/Scriptworks2015Fellowship Literary Arts/Scriptworks

Sheryl Maree Reily

  • Ester
  • 2019Project Award Visual Arts2014Fellowship Visual Arts2008Project Award Visual Arts

Kurt Rieman

  • Anchorage
  • 2019Project Award New Genre

Jerome Saclamana

  • Nome
  • 2019Fellowship Folk & Traditional Arts

Ellie Schmidt

  • Sitka
  • 2019Project Award New Genre

Jeffery P. Sheakley Jr.

  • Coffman Cove
  • 2019Project Award Folk & Traditional Arts